Milan Str: Samosažaljenje
Samosažaljenje
|
Samosažaljenje
|
LCHF ishrana
LCHF ishrana je ishrana koja se bazira na zdravim mastima i proteinima uz redukovan unos ugljenih hidrata.
Evo kako ćete se osećati, pored toga što ćete biti zgodniji iz dana u dan.
NESTAJE GLAD I ŽUDNJA ZA HRANOM
Prvih nekoliko dana možda neće biti lako. Kod nekih adaptacija ide brže, kod nekih sporije. Zavisno od godina i opšteg zdravstvenog stanja organizma. Međutim, kada se adaptirate na sagorevanje masti kao osnovnog izvora energije, vaš doživljaj gladi će se promeniti. Apetitom vam neće upravljati isključivo hormoni kao što su insulin i glukagon, pa nećete žudeti za hranom.
NIVO ENERGIJE RASTE
Nakon adaptacije na masti kao osnovni izvor energije, nivo energije će biti viši nego što je to bio slučaj dok ste sagorevali glukozu, koju je bilo potrebno unositi na svakih nekoliko sati. Što je još bitnije, nivo energije će biti STABILAN tokom dana. Neće biti oscilacija nakon svakog obroka. Dakle, smislite šta ćete raditi nakon ručka umesto popodnevne dremke, neće vam se spavati.
MENTALNA BISTRINA
Ako osećate da vam je slaba koncentracija, fokus, da ste smeteni i lako zaboravljate moguće je da vašim mozgom vladaju ugljeni hidrati. Nakon redukovanja njihovog unosa primetićete ogromnu razliku već u prvih 10 dana. Pored ugljenih hidrata uzrok gore opisanog stanja može biti i manjak tiamina, vitamina B. Dijabetičari i alkoholičari najčešće pate od manjka tiamina.
BOLJE VARENJE BEZ NADUTOSTI
Dobra vest za sve koji tvrde da im je to oko stomaka u stvari nagomilana voda a ne salo. Nakon nekoliko dana na ovom režimu kreće izbacivanje vode i toksina. Nema ugljenih hidrata pa voda nema na šta da se lepi. Ugljeni hidrati su kao sunđer za vodu. Ovakva ishrana je bogata vlaknima pa ćete brzo napraviti dobar balans između dobrih i loših baterija u organizmu. One loše neće imati čime da se hrane (njihova osnovna hrana je glukoza).
VITKO I JAKO TELO
Ovakav način ishrane pomaže vam da sačuvate mišićnu masu dok istovremeno mršavite, dobijate figuru peščanog sata koju želite, što nije slučaj kada je u pitanju ishrana sa smanjenim unosom kalorija.
|
Menjaj navike dok jos nije kasno
Nauka snažno sugeriše dokazima da je 90% bolesti koje imamo danas posledica loših navika i hrane koje jedemo.
Kad odemo kod lekara, oni nas uopšte ne usmeravaju na promenu navika, jer je medicinska struka oblikovana oko industrije lekova i ne trude se da menjaju navike, nego nam daju pilule.
Kad imamo problem pilula, kad imamo kontraindikacije na pilule, evo pilula koja te leče od ove pilule.
Kad imamo komplikovano stanje, evo ti treća pilula koja reši ova dva. Pa onda se čeka prvi infarkt. Pa kad imaš prvi infarkt, imaš ove lekove.
Ne postoji pilula koja će da anulira tvoje loše navike. Izlečen pacijent je izgubljena mušterija.
Evo 9 lakih odluka koje će vas učiniti zdravijim i mršavijim. 1. Promenite navike. Ne možete rešavati problem na nivou svesti na kome je nastao. Trčim i zdravo se hranim (jedem sirijal, voće, žuti šećer, integralno brašno... samo ih ignorišite) 2. Izbacujte postupno slatkiše. Oni su najočigledniji upumpavači sala. Suzdržite se. Niko nije pao mrtav što nije pojeo sladoled kada je prošao pored uličnog frižidera. 3. Izbacite alkohol. Da, da, pivski stomak nije urbana legenda. Ako pijete svakog dana, proredite. Ako se odvaljujete vikendom neka to bude svaki drugi vikend a posle samo specijalne situacije. 4. Izbacujte testa polako iz ishrane. Ko kaže da morate da pojedete pola hleba uz ručak? Ceo svet jede bez hleba pa možete i vi 5. Krenite u teretanu tri puta nedeljno. Preskočite trake i bickle jer nije to trakerana i biciklana već tertana. Ako ama baš nista ne znate o vežbanju, osvrnite se oko vas pa oponašajte sa malim težinama. Nije to baš da l da presečem zelenu ili crvenu žicu na bombi. 6. Fokusirajte se na višezglobne vežbe. Ništa sprave samo tegovi, bućice i po neka sajla. Uzmi gvojze sa zemlje i digni ga iznad glave. Ako istu vežbu možeš da radiš na spravi, sedeći sa tegovima ili stojeći - radi je stojeći. Veći je efekat. Primer - ramena. Najmanji efekat u naše svrhe (podizanje metabolizma i mršavljenje) je sedenje na mašini i guranje nečega. Bolje je to isto sedeći sa šipkom. Još bolje sa bućicama jer se angažuju dodatni mišići za stabilizaciju. A najbolje je stojeći sa bućicama. 7. Nauči šta treba da jedeš da bi hranio mišićni rast a ne salo. Sav šećer koji ne stane u mišiće ide u jetru pa u salo. Ako nema dovoljno proteina treningom oštećen mišić nema čime da se oporavi. Ako nema masti a već nema šećera, organizam nema goriva pa prži mišiće. Ne zaboravite Više mišića - brži metabolizam Manje mišića - sporiji metabolizam 8. Počnite da ubacujete ugljene hidrate ili jednom nedeljno ili isključivo nakon treninga. Jači trening - više hidrata uz protein. 9. Napreduj sa težinama. Kao i u životu tako i sa tegovima uspeh je van zone komfora. Uči tehniku dizanja i trudi se. "Kada promeniš svoj pogled na stvari, stvari se promene" Da li je ovo dovoljno da već danas kreneš sa uvođenjem nekih promena? |
KORTIZOL I MRŠAVLJENJE
Kortizol, hormon stresa, je neophodan za naše telo. Pomaže nam da se probudimo, suočimo sa izazovima i regulišemo vitalne funkcije.
Međutim, kada se nađemo pod hroničnim stresom, kortizol se pretvara u mač sa dve oštrice, gde ova druga otrica može da sabotira naše napore da smršamo i da ugrozi naše zdravlje.
Kako kortizol sabotira mršavljenje?
Kada smo pod stresom, telo luči više kortizola.
Kortizol ima važnu ulogu u pripremi tela za reakciju "bori se ili beži" (fight or flight) u opasnim situacijama. Kada se suočimo sa potencijalnom pretnjom ili stresnim događajem, kortizol se oslobađa kao deo odgovora tela na tu situaciju.
On povećava nivo glukoze u krvi, što pruža energiju mišićima za brzu reakciju. Takođe, kortizol poboljšava raspoloživost masnih kiselina, koje se koriste kao dodatni izvor energije. Ovo povećanje energije omogućava nam da budemo spremni za fizičku akciju.
Međutim, u današnjem svetu, stresori su često psihološke prirode, a ne fizičke opasnosti, pa se ta energija ne troši. Umesto toga, kortizol podstiče skladištenje masti, posebno u području stomaka.
Visceralna mast, koja se nakuplja oko unutrašnjih organa, je posebno opasna. Ona nije samo estetski problem, već i ozbiljna zdravstvena pretnja. Visceralna mast proizvodi hormone i druge materije koje mogu da dovedu do upale, insulinske rezistencije i povećanog rizika od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2 i drugih hroničnih stanja.
Osim toga, kortizol povećava apetit i želju za nezdravom hranom bogatom šećerom i mastima. Ovo dovodi do začaranog kruga – jedemo više zbog stresa, što dodatno povećava nivo kortizola, što opet vodi do još većeg unosa hrane.
Hronični stres i povišen nivo kortizola ne utiču samo na našu težinu. Dugoročno, visok kortizol može da oslabi naš imunološki sistem, da poveća rizik od depresije i anksioznosti, da ubrza starenje i da dovede do niza drugih zdravstvenih problema.
|
Budi Muskarac
|