My Photo
Name:
Location: Dublin, Ireland, Ireland

Wednesday, October 23, 2024

Milan Str: KORTIZOL I MRŠAVLJENJE

 KORTIZOL I MRŠAVLJENJE

Kortizol, hormon stresa, je neophodan za naše telo. Pomaže nam da se probudimo, suočimo sa izazovima i regulišemo vitalne funkcije.

Međutim, kada se nađemo pod hroničnim stresom, kortizol se pretvara u mač sa dve oštrice, gde ova druga otrica može da sabotira naše napore da smršamo i da ugrozi naše zdravlje.

Kako kortizol sabotira mršavljenje?

Kada smo pod stresom, telo luči više kortizola.

Kortizol ima važnu ulogu u pripremi tela za reakciju "bori se ili beži" (fight or flight) u opasnim situacijama. Kada se suočimo sa potencijalnom pretnjom ili stresnim događajem, kortizol se oslobađa kao deo odgovora tela na tu situaciju.

On povećava nivo glukoze u krvi, što pruža energiju mišićima za brzu reakciju. Takođe, kortizol poboljšava raspoloživost masnih kiselina, koje se koriste kao dodatni izvor energije. Ovo povećanje energije omogućava nam da budemo spremni za fizičku akciju.

Međutim, u današnjem svetu, stresori su često psihološke prirode, a ne fizičke opasnosti, pa se ta energija ne troši. Umesto toga, kortizol podstiče skladištenje masti, posebno u području stomaka.

Visceralna mast, koja se nakuplja oko unutrašnjih organa, je posebno opasna. Ona nije samo estetski problem, već i ozbiljna zdravstvena pretnja. Visceralna mast proizvodi hormone i druge materije koje mogu da dovedu do upale, insulinske rezistencije i povećanog rizika od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2 i drugih hroničnih stanja.

Osim toga, kortizol povećava apetit i želju za nezdravom hranom bogatom šećerom i mastima. Ovo dovodi do začaranog kruga – jedemo više zbog stresa, što dodatno povećava nivo kortizola, što opet vodi do još većeg unosa hrane.

Hronični stres i povišen nivo kortizola ne utiču samo na našu težinu. Dugoročno, visok kortizol može da oslabi naš imunološki sistem, da poveća rizik od depresije i anksioznosti, da ubrza starenje i da dovede do niza drugih zdravstvenih problema.

0 Comments:

Post a Comment

<< Home