Korišćenje mašina za vežbanje, često daje varljivi utisak snage. Varljiv je iz dva razloga.
Prvi je taj što se teretne ploče dižu preko sistema čekrka ili poluga i ne postoji tačan uvid o realnom opterećenju težinom.
Drugi je taj što se ne koriste stabilizirajući mišići koji se sekundarno razvijaju upotrebom slobodnih težina (šipka i bučica) što dovodi do manjeg volumena, gustine i snage mišića.
Nasloni i sedišta su i izmišljeni da nas poštede stabilišućih naprezanja.
Do povreda dolazi kada vežbač, ponesen vrlo nedefinisanom snagom stečenom vežbanjem na mašini, poželi da promeni trening i u spisak vežbi ubaci slobodne težine.
Tada obično, u nedostatku informacija, koristi nerelano projektovane težine koje uz nedostatak adekvatne tehnike i ravnoteže pokreta mogu da dovedu do raznih povreda kao što je recimo uganuće zgloba ili cepanje nekog od stabilizatora.
Onda nastaje priča "Dok sam vežbao na mašini nikad se nisam povredio..."
Pravilno izvođenje pokreta sa slobodnim težinama i izbor težine u skladu sa realnim mogućnostima daje bolje rezultate od vežbanja na mašini uz podjednak rizik od povrede, koji je zastupljen u svim sportovima…
Osim u krosfitu koji hejtujem vrlo studiozno.
Sportistima se posebno ne preporučuju mašine za poboljšanje snage za svoj bazični sport, jer u realnom svetu robotizovani pokreti, kao na mašini, ne postoje.
Uvek je u nekakvom kretanju, neretko izvan ravnoteže, u brzini, padu… Naslona i poluga nema.
|
0 Comments:
Post a Comment
<< Home