Često se u komunikaciji sa klijentima susrećem sa sledećom rečenicom:
"Ali ja nisam u kondiciji, nikada nisam trenirao/la u teretani, ne znam ništa, sramota me je, tamo su svi mršaviji, smejaće mi se... ajde bolje da krenem kod kuće sa treninzima pa kad malo skinem kilograme da pređem u teretanu."
Početak vežbanja u teretani ume da bude zaista neprijatno iskustvo, slažem se.
Da ti otkrijem jednu tajnu - Svi su tu isključivo zbog sebe i nikog nije briga koliko ti imaš kilograma, i kako izgledaš.
Namotaj se u glavi da si ti sebi napokon pokazao de da želiš i da možeš da budeš bolji. I ostali vežbači su tu sa istom misijiom, došli su zbog sebe.
Većina vežbača takođe su početnici koji se samo vešto kamufliraju među iskusnijim vežbačima, koristeći masku "znam šta radim".
Tako je, foliraju se da ih ne primetiš.
Realnom psihološkom problemu boravka na stranoj teritoriji koja deluje možda i neprijateljski, ne treba nikako da dodaš i novi, tehnički, da treniraš kao da nisi čitoa moje tekstove.
Prvih nedelju dana u teretani, dok se mišići ne adaptiraju na nove pokrete, sa težinom postoj plan treninga koji se zove OPREZ.
Kao što prvog dana u na moru u Grčkoj ne možeš da pocrniš već samo da izgoriš, tako i u teretani prvog dana ne možeš da napreduješ, možeš samo da se adaptiraš... Par minuta na suncu a ostalo u baru uz kaficu i salatu.
Nikako ne treba odmah probati sa dizanjem maksimuma.
Čak i ako neko mudar insistira da te testira preskoči taj deo. Oceni koliki bi možda bio tvoj maksimum, oduzmi 10-20 kila pa radi sa 40 do 60% od te pretpostavljene maksimalne težine.
Neki treneri i instruktori vole da njihovi klijenti i štićenici kroz bol u mišićima zapamte dan kada su počeli da vežbaju.
Ja iskreno za to veujem da je jako pogrešno.
Nekog ko nije trenirao nikada ili 10 godina bez ikakve aktivnosti naterati da radi maksimalan benč, čučanj, mrtvo dizanje, sklekove, ... na prvom treningu je neodgovorno i pogrešno.
Da se vratimo na prvi dan na plaži i da ti je savetnik za sunčanje taj trener rekao bi "sunčaj se danas koliko možeš a za posle ćemo da napravimo plan na osnovu tvog maksimuma".
Svi znamo da je to jako loša ideja.
PA KAKO DA TRENIRAM, JA SAM POČETNIK?
Prva nedelja Početkom nedelje, poželjan je manji broj ponavljaja i lakše težine, a dalje lagano povećavati težine i broj ponavljaja, držeći se pravila da je u početku slabiji napor korisniji nego jači.
Bukvalno se upoznajemo sa vežbama i osluškujemo da l nam nešto krcka, škripi ili nas boli.
Druga nedelja Već smo iskusniji i vreme je za neki program treninga. Ta mistična reč "program" u sebi treba da sadrži plan kojim danom i kojim redom se vežbaju koje mišićne grupe i koje se težine koriste.
Ukoliko poslovne i druge obaveze dozvoljavaju dva- tri treninga nedeljno, besmisleno je opredeliti se za program po kom se vežba 5 ili više puta nedeljno.
Kako je manjak vremena jedan od osnovnih problema današnjice smislio sam program koji možeš da ispratiš i kod kuće i u teretani.
Kako ti je zgodnije.
|
|
|
|
Tri puta nedeljno je sasvim dovoljno da treniraš ako na pravi način odabereš vežbe prema svom tipu tela i trenutnim mogućnostima. Moja topla preporuka su višezglobne vežbe. Bez sprava, naslona, sajli i poluga. Samo slobodne težine. Pisaću u narednim mejlivma zašto.
DA LI JE DOBRA UPALA MIŠIĆA?NIJE.
Dugo se verovalo da je upala mišića nagomilana mlečna kiselina.
Ali kako onda i po 70 sati upala? Mlečna kiselina se "potroši" za par sati.Najnovija istraživanja pokazuju da je upala KIDANJE MIŠIĆNIH VLAKANA koja krvare i nadražuju receptore za bol.
Najnovija u smislu zadnjih 20 godina, ali kod nas niko ne prati baš aktivno tu zajebanciju tipa nauka.I naravno da nije neophodna za napredak nego je treba izbegavati jer može da izazove povredu.
Ipak, očekivano je da dobiješ blažu upalu ako si duže bez adekvatne fizičke aktivnosti.
Šta mislim kad kažem "blaža"? Da ne traje duže od 3 dana. Seti se da i naši vrhunski košarkaši, fudbaleri i odbojkaši imaju upale kada počnu pripreme za nacionalni tim.
To meni samo kazuje da im je trener budaletina za taj deo priprema.
Šta fali umesto danas da počne sa 100% opterećenja da održi juče i preključe po dva kraća treninga na 40%, 55%, 70% i 85%?
Pa ništa ali treba neko da želi da radi ispravno. A ovako sigurno nema upale, osećaja mučnine i tako to.
Tipično je da treneri manjak znanja nadoknađuju viškom rada pa su kod nas sportisti mahom pretrenirani.
Zaključak: Izbegnite upale.
Krenite u trening sasvim lagano i dodajte po 10-15% na prethodni trening.
Nikako sa nule da krenete na 100%
|
|
|
|
|
0 Comments:
Post a Comment
<< Home